Szelki dla psa – wygodna alternatywa dla obroży.

Szelki dla psa są coraz popularniejsze. Zrobione są na wzór uprzęży stosowanych w psich zaprzęgach. Uprząż musiała być tak skonstruowana, żeby psy jak najwygodniej mogły ciągnąć ciężkie sanie z pasażerami lub towarem. Szelki dla psa są doskonałym rozwiązaniem dla psów, które nie lubią lub nie potrafią chodzić na smyczy; bardzo ciągną lub wykonują gwałtowne ruchy.

Kiedy stosujemy szelki dla psa?

Na rynku dostępnych jest kilka typów szelek dla psa. Ich nazwy określają, w jakich sytuacjach je stosujemy.

Najpopularniejszy rodzaj to szelki spacerowe. Można je dostać w wielu kolorach i rozmiarach, jest to również najtańszy typ szelek, który zastępuje obrożę w czasie spacerów. Zakładamy je psom, które bardzo ciągną za smycz, aby uchronić je przed urazami szyi i krtani. Nie są jednak odpowiednie do sportu. Szelki dla psa spacerowe są najtańsze z wszystkich typów szelek.

Do celów sportowych stosuje się specjalne szelki dla psa sportowe. Jest wiele rodzajów tych szelek: na przykład zaprzęgowe, do biegania, szelki z obciążeniem.

Szelki dla psa fachowe ( profesjonalne), zakłada się psom pełniącym jakieś określone funkcje, psom tropiącym, czy psom przewodnikom.

Istnieją również specjalne szelki dla psa do samochodu. Pełnią one funkcję pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie szelek dla psa?

Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać rozmiar szelek do wielkości psa. Szelki dla psa nie mogą być za ciasne ani zbyt luźne.

Przed zakupem szelek dla psa powinniśmy ustalić cztery wymiary. Psa należy zmierzyć, i zapisać sobie obwód szyi, obwód klatki piersiowej w najszerszym miejscu, odległość między miejscami na grzbiecie, w których mierzyliśmy szyję i klatkę piersiową nad klatką piersiową i pod nią. W ten sposób uzyskamy wymiary zwane linią górną i linią dolną.

Szelki powinny też mieć wygodne zapięcie, najlepiej z przodu. Należy sprawdzić, czy szelki mają miejsce na wpisanie adresu właściciela psa. Szelki dla psa powinny być wykonane z wytrzymałego materiału, który jednocześnie jest cienki i szybkoschnący. Na spacer bardzo dobre są szelki dla psa odblaskowe, które zwiększają bezpieczeństwo na drodze.

Wady i zalety szelek dla psa.

Wadą szelek dla psa jest tylko to, że są droższe i trudniej dobrać odpowiedni rozmiar, niż w przypadku obroży. Poza tym szelki dla psa mają same zalety. Są bardzo wygodne i bezpieczne dla zdrowia psa, nie ma ryzyka, że po pociągnięciu za smycz pies uszkodzi sobie szyję, krtań, lub się poddusi. Szelki dla psa są idealne do uprawiania różnych sportów z czworonożnym przyjacielem. Mogą służyć również do zabezpieczenia psa podczas jazdy samochodem.

Szelki dla psa są więc droższą, ale wygodniejszą alternatywą dla obroży. Ciekawym rozwiązaniem jest również smycz przepinana dla psa.

Może Ci się również spodoba